Jan Šibík

Jan Šibík

Legendární reportážní fotograf.

Podnikl na 250 reportážních cest do všech koutů světa. K tomu je třeba přičíst stovky reportáží, které pořídil v České republice. Dvacet let pracoval jako vedoucí fotooddělení a obrazový redaktor v časopise Reflex. Uspořádal desítky workshopů reportážní fotografie jak v České republice, tak v zahraničí. Získal nespočet fotografických cen. Mimo jiné byl oceněn nejprestižnější fotografické soutěži World Press Proto, v české Czech Press Photo získal přes čtyři desítky ocenění. Byl členem poroty v řadě prestižních soutěží.

Jan Šibík je zároveň laureátem Ceny 1. června, kterou uděluje město Plzeň za šíření myšlenek demokracie a obhajobu lidských práv.Jeho aktivity překračují hranice fotografie (tedy úzkého profesního zájmu) a poukazují ke společenské odpovědnosti člověka, jenž se pohybuje v problematických oblastech světa.

V roce 2000 tak zorganizoval humanitární akci Podejte ruce dětem ze Sierry Leone, během níž se podařilo vybrat pro postižené děti v této africké zemi jeden milión sto tisíc korun. Podobně, v roce 2005, uspořádal humanitární akci Chci ještě žít! na pomoc nemocným AIDS v ukrajinské Oděse.

Jan Šibík dosud vydal pět publikací svých fotografií: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001), Stories (2006), Deset let (2017). Svou poslední knihu Jan Šibík 1989 vydal k 30. výročí revoluce v Československu minulý rok.